MYSQL 8 YENİ ÖZELLİKLER – 1

MYSQL 8 YENİ ÖZELLİKLER – 1

Data Dictionary:  Mysql,  8 versiyonu ile birlikte transactional data dictionary sini database objesi gibi basitleştirilmiş ve merkezleştirilmiş şekilde tutmaktadır. Önceki versiyonlarda data dictionary metadatafile larda , nontransactional tablolarda yada storage engine specific metadatafile larda tutuyordu.

Atomic Data Definition Statements (Atomic DDL): Mysql 8 de artık Atomic DDL desteği bulunmaktadır. Atomic DDL data dictionary updateleri , storage engine operasyonları ve binary log yazma işlemlerini tek bir atomic transaction da birleştirmiştir.Ve orta seviyede ilave bir commit işlemine gerek kalmamıştır. Şu anda sadece Innodb Storage Engine nin atomic DDL desteği bulunmaktadır.

Security and account management: Mysql 8 ile birlikte mysqle role desteği gelmiştir.  Role yekiler ilave edilebilir ,rolden yetkiler çıkartılabilir. Role user veya userlara atanabilinir yada user veya userlardan geri alınabilinir.

* user password history desteği gelmiştir. Yani user daha onceden kullandıgı n adet passwordu artık kullanamaz gibi kurallar koyabilirsiniz. Userları belirli aralıklarda password değiştirmeye zorlayabilirsiniz.

Resource management: Mysql 8 ile birlikte kaynak yönetimi yapılabilinecek. Kaynak grup create edilip , seçilen thread ler sadece bu kaynağı kullansın gibi ayarlar yapılabilinecek.  Ornek olarak cpu time , virtual cpu adeti , cpu core ,  hyperthreads, hardware threads gibi bileşenler kaynak olarak kullanılabilinecek.

InnoDB enhancements: Maksimum auto incremant değeri her seferinde redo loga yazılır ve her değiştiğinde engine-private system check-point zamanlarında bu değeri redo loga yazar. Mysql8 ile mysql server restart olsa bile maximum auto-incremant değeri kalıcı olarak sistemde tutulur.

* Innodb memcached plugin multiple get operasyonlarını destekliyor.

*innodb_deadlock_detect yeni dinamik parametresi bu versiyon ile geliyor. Bu parametre ile dinamik olarak deadlock detect işlemini kapatabilirsiniz. Ki bu parametre cok yogun anlık transactional sistemler yogunlugu azaltacaktır.

*Yeni INFORMATION_SCHEMA tablosu INNODB_CACHED_INDEX bu versiyon ile geldi. Her indexin innodb buffer pooldaki cache lenen page adedi bu tabloda tutuluyor.

* Tüm innodb temporary tabloları shared temporary tablespace olan ibtmp1 tablspace inde tutuluyor.

*Redolog ve undo log datalar encrypt edilebilinecek.

*Innodb artık  SELECT — FOR SHARE ve SELECT —- FOR UPDATE işlemlerinin yarattığı read locklarını NOWAIT ve SKIP LOCKED hintleri ile beklemeden çözebilecek.

* Mysql sistem tablolarını ve data dictionary tablolarını mysql.ibd adındaki tek tablespace tutuyor. Daha önceden bu bilgileri storage-engine specific data data dictionary de tutuyordu.

* innodb_undo_log_truncate by default olarak enable oluyor.

Optimizer:

Invisible -görünmeyen- index desteği geldi. Invisible index optimizer tarafından kullanılmaz , dikkate alınmaz. Invisible index de amaç tablo structurunu değiştirmeden invisible index create edip, query performans testleri yapabilmektir.

Mysql 8  DESC index desteği veriyor. Bu destek önceki versiyonlarda yoktu bu sebeble order by desc yapıyorduk buda performansa kötü etki ediyordu. Şimdi artık DESC index create edip bu işi çok daha hizlı şekilde halledebiliyoruz.

 

Tayfur Böler

Senior Database Consultant

www.mysqlturkiye.com